Sosyal Uyum Programının İzlenmesine Yönelik Web Eğitimi Başladı

30 Temmuz 2018Paylaş
a-A+

Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF işbirliği ile yürütülen sosyal uyum programının izlenmesi için oluşturulan web tabanlı uygulamanın eğitimi Bakanlık binasında bulunan konferans salonunda yapılıyor.

Bakanlığımız ve UNICEF Türkiye Temsilciliği işbirliğinde; 81 İl Çocuk Hakları Komiteleri çocuk ve yetişkin temsilcileri ile ASPB personeli tarafından kullanılacak olan web(internet) tabanlı uygulama geliştirilmesi çalışmalarına başlandı. Söz konusu çalışma ile yerel düzeyde çocukların ve gençlerin katılım seviyesinin takibi, raporlama ve dokümantasyonu sağlama konularında destek, görev izleme aracının verimliliğini artırması amacıyla çocuk/genç katılımı ve kamp dışında yaşayan Suriyeli çocuklar için hazırlanan ve uygulanan sosyal uyum programının izlenmesi amaçlanıyor.

Bir gün sürecek eğitime 81 ilden Çocuk Hakları Komiteleri çocuk ve yetişkin temsilcileri ve ilgili personel katıldı. 

İnternet tabanlı uygulama eğitimi öncesinde konuşma yapan Genel Müdürümüz Dr. Selahattin Güven; Sosyal Uyum Programını Okul Destek Projesinin bir parçası olarak uygulamak istediklerini belirterek sosyal uyumla ilgili eğitimlerin, bu alanda çalışan ekipleri güçlendireceğini ifade etti. 

Genel Müdürümüz Güven Şöyle devam etti, “bildiğiniz gibi herhangi bir web tarayıcısı ile internet üzerinden kullandığınız yazılımlara web tabanlı uygulamalar diyoruz. Kişisel olarak başlayan web tabanlı uygulama devrimine artık kurumlar da geçmeye başladı. Genel müdürlük olarak burada toplanma nedeniniz olan ve eğitimini alacağınız çalışma ile yerel düzeyde çocukların ve gençlerin katılım seviyesinin takibi, raporlama ve dokümantasyonu sağlama konularında destek, çocuk/genç katılımının desteklenmesini hedefliyoruz. Kamp dışında yaşayan Suriyeli çocuklar için hazırlanan ve uygulanan sosyal uyum programının izlenmesi ile verilerin güvenli bir şekilde, devamlı güncel tutulur hale gelmesi ve aynı zamanda da iş yükünün azaltılması gibi verimli sonuçlar elde etmeyi amaçlıyoruz.”

“Her Çocuğun Bir Dikili Ağacı Olsun”

Çocuklarımızın iyi yetiştirilmesi ve hayata hazırlanmasının altını çizen Genel Müdürümüz Güven, çocuklarımızın merhamet ve şefkat duygularını geliştirmek ve öz güvenlerini arttırmak için her ilde ağaç dikme kampanyalarının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapıldığını söyledi. Güven, dezavantajlı çocuklarla yapılan çalışmalara da değinerek “çocuklar bizlerin de çabasıyla ummadığımız kadar güzel sonuçlara imza atıyor” dedi.

Eğitim, Genel Müdürümüz ile katılımcıların karşılıklı soru-cevaplarıyla devam etti.

Sosyal Uyum Projesi

81 ilde yaygınlaştırılacak olan sosyal uyum projesi ile ülkemizde yaşayan Suriyeli çocukların akran eğitimi aracılığıyla uyum problemlerini aza indirmek, toplumdaki mevcut risk ve kaynaklarla ilgili farkındalık kazandırmak ve aynı zamanda iki kültür arasındaki karşılıklı anlayış ve hoşgörünün geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Haberin Fotoğrafları