Okul Destek Projesi Kapsamında Ziyaret

5 Eylül 2018Paylaş
a-A+

Genel Müdürümüz Dr. Selahattin Güven Gaziantep’te okul destek projesinden faydalanan çocuklarımızı makamında misafir etti.


Çocukları makamında ağırlayan Genel Müdürümüz, çeşitli konularda çocuklara sorular sordu. Samimi bir ortamda geçen görüşmede çocuklar projenin kendilerine kattığı olumlu değişiklikler ve beklentileri hakkında düşüncelerini paylaştılar. Ankara’da bulunan ve iki yıllık süreç boyunca ve  proje kapsamında çeşitli faaliyetlere katılan çocuklar projeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Okul başarılarının artığını belirten çocuklar, derslerinin yanı sıra kabiliyetli oldukları konularda kurs ve özel ders imkânına da proje ile kavuştuklarını anlattı.


Seminerle aile içi iletişim güçleniyor
Ailelerinin de proje kapsamında çeşitli eğitimlerden geçtiğini ifade eden çocuklar, seminerlerin anne babaları üstünde çocuklarıyla kurdukları iletişim açısından olumlu sonuçları olduğunu söylediler. Genel Müdürümüz projenin çocuklar üzerinde yaratığı etkiler hakkında çalışanlardan da bilgi aldı. Projeyi Gaziantep’te yürüten meslek elamanları şimdiye kadar gelinen nokta ve hedefleri hakkında bilgi ve görüşlerini aktardılar.


Kültür, sanat, gezi, seminer
Gaziantep’te aileleriyle birlikte yaşayan ve bakanlığımızın sosyal hizmet modelleri ile desteklenen çocuklar iki yıl önce başlatılan okul destek projesi kapsamında çeşitli programlara alındılar.
Proje ile SED Hizmetinin ekonomik katkısına ek olarak çocukları psiko soyal ve kültürel anlamda güçlendirmeye yönelik destekleyici çalışmalar hayata geçirildi.
Okul Destek Projesi'yle ailelerde çocuk adına farkındalık oluşturulması, çocuklara okul dışı zamanlarını kaliteli ve verimli kullanabilecekleri ortam ve imkânların sunulması için çeşitli çalışmalar hayata geçirildi.


Ankara’yı gezdiler
İki günlük gezi kapsamında Ankara’da bulunan çocuklar ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk Müze Evini gezdiler. Daha sonra TBMM’ye giden çocuklar ardından Ulus’ta bulunan 1.TBMM binasını gezdi. Daha sonra MTA, Rahmi Koç Müzeleri ve     Anadolu Medeniyetleri Müzesini gezen çocuklar, Ankara’yı yakından tanıma fırsatı buldular.
Çocuklar son olarak Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk’u makamında ziyaret edecekler.


Okul Destek Projesi
İlk etapta pilot uygulama olarak başlatılan Okul Destek Projesi belirlenen 23 ilde yürütülüyor. Projeyle çocukların psikososyal gelişimlerinin birebir takibinin yanı sıra eğitim alanında rehberlik ve destek hizmeti de verilecek. Böylelikle çocuklara sosyal fırsat eşitliği sağlanması, okula devam ile okul başarı puanlarının artmasına katkı verilmesi hedefleniyor. Projenin 100 günlük süreç içerisinde tüm illerde hayata geçirilmesi planlanıyor.
Proje ile SED Hizmetinin ekonomik katkısına ek olarak çocukları psiko soyal ve kültürel anlamda güçlendirmeye yönelik destekleyici çalışmalar hayata geçiriliyor.
Okul Destek Projesi'yle ailelerde çocuk adına farkındalık oluşturulması, çocuklara okul dışı zamanlarını kaliteli ve verimli kullanabilecekleri ortam ve imkanların sunulması amaçlanıyor.