Okul Destek Projesi ile Çocuklarımıza Sosyal, Kültürel, Sanatsal ve Akademik Destek

1 Aralık 2017Paylaş
a-A+

Ekonomik imkansızlıklar nedeniyle aileleri bakmakta güçlük çektiği için maddi olarak desteklediğimiz çocuklara, sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak da desteklemek için proje başlattık.

Genel Müdürlüğümüz tarafından, yoksul ailelerin sadece ekonomik yetersizlikler sebebiyle çocuklarını kurum bakımına vermesinin önüne geçmek amacıyla yürütülen "Sosyal ve Ekonomik Destek (SED)" uygulamasının kapsamı  "Okul Destek Projesi" ile genişledi.
 
Bakanlığımız bu yılın Ekim ayına kadar  ekonomik yetersizlik nedeniyle 105 bin 310 çocuğun ailesine 682 milyon lira destek sağladı. Okul destek projesi ile SED hizmet modelinde psikolojik destek ve okul başarısı faktörlerini de ele alınacak.

Ailelere Farkındalık
Bir yıllık uygulama sürecinde bütçesi 2 milyon lira olarak belirlenen Okul Destek Projesi'yle ailelerde çocuk adına farkındalık oluşturulması, çocuklara okul dışı zamanlarını kaliteli ve verimli kullanabilecekleri ortam ve imkanların sunulması amaçlanıyor.
 
Bu kapsamda, SED hizmetinden yararlanan çocuklar sadece maddi olarak değil akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle desteklenecek. Ayrıca çocukların bu faaliyetlere katılmasını da  sağlanacak.
 
Gelecek yıl 23 ilde başlatılacak
İlk etapta pilot uygulama olarak başlatılan Okul Destek Projesi  gelecek yıl  23 ilde yürütülecek. Buna göre, gelecek yıldan itibaren, Ağrı, Antalya, Aydın, Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Erzincan, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kırklareli, Konya, Muğla, Samsun, Şırnak, Trabzon ve Yozgat'ta maddi imkansızlıklar içerisinde olan ve SED'den yararlanan yüzlerce çocuk, "Okul Destek Projesi" ile sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan desteklenecek.
 
Projeyle çocukların psikososyal gelişimlerinin birebir takibinin yanı sıra eğitim alanında rehberlik ve destek hizmeti de verilecek. Böylelikle çocuklara sosyal fırsat eşitliği sağlanması, okula devam ile okul başarı puanlarının artmasına katkı verilmesi hedefleniyor.