"Okul Destek Projesi" Değerlendirme Toplantısı Ankara'da Yapıldı

"Okul Destek Projesi"nin ilk aşaması olan proje değerlendirme toplantısı Ankara'da yapıldı.

Ailesinin yanında, Bakanlığımızın Sosyal Ekonomik Hizmet Modeli ile desteklenen çocuklarımızın okul hayatında desteklemeyi amaçlayan proje toplantısı 81 il temsilcisinin katılımıyla gerçekleşti.

“Ailelere Farkındalık Kazandırmak Önemli”
Proje toplantısının kapanış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Dr. Selahattin Güven, projeyi çok önemsediklerini belirterek, “Sosyal Ekonomik Destek Hizmetinden faydalanan çocukların ailelerinde çocuklar adına farkındalık oluşturmak gerekiyor. Bu Hizmet modelinin yardım algısından çıkarılıp çocukların akranlarıyla eşit fırsatlara kavuşturulmasına yönelik bir hizmet modeli olduğunun iyi anlaşılması öncelikli hedefimiz” dedi.  İstanbul ve Gaziantep’te pilot uygulaması yapılan projenin 81 ilde yürütülmesi için hazırlıkların sürdüğünü kaydeden Güven, proje ile çocukların eğitim hayatındaki başarısının artmasını beklediklerini ifade etti.  Genel Müdürümüz, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle faaliyete geçirilmesi planlanan proje kapsamında tüm illere hazırlık yapmaları için talimat verildiğini hatırlatarak, çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

Periyodik Aralarla Denetim
Genel Müdürümüz Güven, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti kapsamında, kurum bakımına alınmaksızın yaklaşık 105 bin çocuğun ailesi yanında ekonomik olarak desteklendiğini hatırlatarak, alınan yardımların çocukların yararına kullanılıp kullanılmadığının meslek elemanları tarafından periyodik aralarla izlendiğini ifade etti.

Sosyal Kültürel Sportif Etkinlikler
Projenin Türkiye’nin 81 ilinde uygulanması planlanan bir çalışma olduğunu belirten Güven şöyle devam etti:" Bu proje ile çocukların okul dışı zamanlarını sosyal kültürel ve sportif etkinliklerle değerlendirmelerini sağlayacağız. Onları zararlı dış uyarıcılardan koruyarak,  akranları ile eşit fırsatlara kavuşturmak için imkân yaratacağız "

Görüş ve Öneriler Alındı
Açılış konuşmalarından sonra SED hizmeti ve "Okul Destek Projesi" hakkında bilgilendirme yapıldı. Ardından Proje kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili sunumlar yapıldı. Proje Genel Değerlendirme Raporu üzerinde çalışan öğleden sonraki oturumda, Proje İl Koordinatörlerinin görüş ve önerileri alındı.

Çocuklara Eğitim Alanında Rehberlik
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinin etkinliğini artırmayı hedefleyen proje ile ailelerde çocuk adına farkındalık oluşturmaya yönelik mesleki çalışmalar yapılacak.  Proje ile çocuklara okul dışı zamanlarını verimli kullanabilecekleri ortam ve imkânların sunulması amaçlanıyor. Yine proje çerçevesinde Bakanlığımız SED Hizmetinden yararlanan çocuklara akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenecek.

Aileler ve çocukların psiko-sosyal gelişiminin desteklenmesine yönelik çalışmaların yapılacağı proje kapsamında çocuklara eğitim alanında rehberlik ve destek sağlanacak. Yürütülen çalışmaların çocukların okula devam oranları artırarak okul başarı puanlarını artması hedefleniyor.


Sonraki Sayfa: İstanbul’da Bir Hafta

Önceki Sayfa : Bakanımız Kaya’nın Malazgirt Zaferinin 946. Yıldönümü Münasebetiyle Yayımladığı Kutlama Mesajı