Halterde Yüzümüzü Güldüren Başarı

4 Aralık 2018Paylaş
a-A+

Başarılı sporcumuz Ramazan Yaman Ankara’da yapılan Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Ferdi Türkiye Halter Şampiyonası'nda 89 kilo sikletinde koparmada 101 kilo, silkmede 123 kilo olmak üzere toplamda 224 kilo kaldırarak Türkiye 2.'ncisi oldu.

-“Spor hayatıma disiplin kattı”
Şampiyonadan sonra konuştuğumuz 15 yaşındaki sporcumuz aldığı dereceden mutlu olduğunu belirterek, haltere başladığı üç yıldan bu yana başarısını daha yükseğe taşımak için çalıştığını söyledi. Haltere başlamasında antrenörü Abdurrezzak Avcı’nın çok önemli bir yeri olduğunu anlatan Ramazan, bu süreçte kuruluş sorumlularından yöneticilere kadar Bakanlık ailesinin kendisini her konuda desteklediğini ifade etti. Halter sporuna başladığından bu yana gerek beslenme programı gerekse diğer ihtiyaçlarının yaptığı sporun gereğince düzenlendiğini belirten başarılı çocuğumuz, gördüğü desteğin kendisini daha da motive ettiğini söyledi.  Arkadaşlarına spor yapmalarını tavsiye ettiğini belirten Ramazan kendisinin katkısıyla spora başlayan ve bu yolda ilerleyen çocuklar olduğunu söyledi. Sporun hayatına disiplin kattığını da ifade eden çocuğumuz, “antrenmanlar nedeniyle çok yorulduğum için erken yatıp erken kalkıyorum, beslenmeme dikkat ediyorum. Bu da beni daha sağlıklı yapıyor ve formda tutuyor dedi.”  Sporun yanı sıra derslerine de çalıştığını belirten başarılı sporcumuz, idealinin sporda ve okul hayatında başarılar elde etmek olduğunu söyledi.

-"Ramazan’ın başarısıyla gurur duyuyoruz"
Ankara’da yapılan şampiyonada Ramazan’ın yanında olan Genel Müdürümüz Dr.Selahattin Güven, çocuklarımızın spora yönlendirilmesi için özel çaba sarf edildiğini hatırlatarak her çocuğun yetenekleri ölçüsünde bir spor dalıyla ilgilenmesi için gerekli alt yapının sağlandığını ifade etti. Ramazan’ın başarılarını yakından takip ettiğini belirten Genel Müdürümüz, son olarak elde ettiği başarısı nedeniyle Ramazan ile gurur duyduğunu ve başarısı için gerekli her tülü desteğin bundan sonra da verileceğini söyledi. 

Seçmelerde kendini gösterdi
Ramazan Yaman, 2003 yılında Afyonkarahisar’da doğdu. Çocuk evlerimizde bakım personeli olarak görev yapan halter antrenörü Abdurrezzak Avcı tarafından 2015 yılında spora yönlendirildi. Türkiye Halter Federasyonu ile Bakanlığımız arasında 2015 yılında hayata geçirilen işbirliği ile kuruluşumuzda yapılan sporcu seçimlerinde Ramazan Yaman ön plana çıktı. Çalışmaları istekli, hırslı ve disiplinli bir şekilde yürüttüğü gözlenen çocuğumuzun antrenman programı antrenörü tarafından düzenlendi ve çalışmalara hız verildi.

Başarılarla dolu spor geçmişi
Ramazan ilk olarak, 2015 yılında Bursa’da düzenlenen Okullar Arası Türkiye Halter Şampiyonası’na katıldı ve Türkiye genelinde 7. Olarak ilk başarısını elde etti. İlk şampiyonada elde ettiği başarı ile daha fazla çalışan çocuğumuz 2017 yılında Kayseri de düzenlenen Okullar Arası Türkiye Halter Şampiyonasında 71 kg koparma, 87 kg silkme, toplamda 158 kg kaldırarak Türkiye Şampiyonu oldu. Bir sonraki yıl Amasya da düzenlenen Okul Sporları Türkiye Halter Şampiyonasında Genç Erkekler kategorisinde 93 kg koparma ve 117 kg silkme, toplamda 210 kg kaldırdı ve Türkiye Şampiyonu olarak istikrarlı başarısını devam ettirdi. Niğde’de 6-9 Eylül tarihlerinde düzenlenen Büyükler Ferdi Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye 3.sü olarak yüzümüz güldüren çocuğumuz son olarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.  Ankara’da yapılan Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Ferdi Türkiye Halter Şampiyonası'nda 89 kilo sikletinde koparmada 101 kilo, silkmede 123 kilo olmak üzere toplamda 224 kilo kaldırarak Türkiye 2.'ncisi oldu.

Üç yıllık spor yaşamı başarılarla dolu olan çocuğumuzun katıldığı şampiyona ve aldığı dereceler şöyle:

-2015 yılı Aralık ayında Bursa’da düzenlenen Türkiye Okullar Arası Halter Şampiyonasında 7. oldu.
-2016 yılı Temmuz ayında Rize’de düzenlenen Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Türkiye Halter Şampiyonasında 4. oldu.
-2017 yılı Şubat Ayında Kayseri’de düzenlenen Türkiye Okullar Arası Halter Şampiyonası Yıldız Erkekler kategorisinde 71 kg koparma, 87 kg silkme toplamda 158 kg kaldırarak Türkiye Şampiyonu oldu.
-2017 yılında Afyonkarahisar İlinde düzenlenen müsabakalarda 94 kg sıkletinde 1. oldu.
-2018 yılı Şubat ayında Amasya’da düzenlenen Okul Sporları Halter Şampiyonasında Genç Erkekler kategorisinde 93 kg koparma, 117 kg silkme toplamda 210 kg ile Türkiye Şampiyonu oldu.
- 2018 yılı Temmuz ayında Ordu’da düzenlenen Gençler Türkiye Halter Şampiyonasında 100 kg koparma, 115 kg silkme toplamda 215 kg kaldırarak 5. oldu.
-2018 yılı Eylül ayında Niğde’de düzenlenen Büyükler Ferdi Türkiye Şampiyonasında 98 kg koparma, 118 kg silkme toplamda 216 kg kaldırarak 3. oldu.

Haberin Fotoğrafları