''Bakanlık olarak, hayalleri gerçeğe dönüşen, mutlulukları gözlerine yansıyan, geleceğe umutla bakan bir nesil için var gücümüzle çalışıyoruz"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, NTV canlı yayınına konuk oldu.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çocuklarla ilgili çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kaya, ‘’Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü. Çocuklarımızın yüzleri güldükçe bizler daha mutlu, daha güçlüyüz. Bakanlık olarak, hayalleri gerçeğe dönüşen, mutlulukları gözlerine yansıyan, geleceğe umutla bakan bir nesil için var gücümüzle çalışıyoruz’’ dedi.

 

Aile yanında destek uygulaması çerçevesinde yaklaşık 105 bin çocuğun ailesine nakdi destek sağlandığını söyleyen Bakan Kaya, ‘’Böylece çocuklarımız ailelerinden kopmadan yaşamaya devam ediyor. Bu uygulamalar sayesinde; 2005 yılında koruma altında bulunan çocuk sayısı 20 bin 426 iken, bu sayı günümüzde 13 bin 866 çocuğa düşmüştür’’ dedi.

 

Çocukların en iyi şekilde eğitim alması için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Bakan Kaya şunları kaydetti:

 

‘’Kız çocuklarımızda net okullaşma oranını 2002’ye nazaran ortaöğretimde 1,8 katına, yükseköğretimde de 3 katına çıkardık. Bu artış oranı erkek çocuklarımızda da ortaöğretimde 1,5 kat, yükseköğretimde 2,6 kat olarak gerçekleşti. Erken yaşta evliliklerle mücadelede en etkin yöntem çocuklarımızın eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlamaktır.’’

 

Sokakta çalıştıralan çocuklar için Haziran ayında yeni bir uygulamanın hayata geçirildiğini belirten Bakan Kaya, ‘’64 ilde 111 mobil ekip kurduk. Uygulamanın ilk dört ayında, toplam 2 bin 943 çocuğumuza ulaştık. Bu kapsamda, 474 çocuk ailesine döndürüldü; 133 çocuk devlet koruması altına alındı; 2 bin 336 çocuk için de eğitim ve sağlık tedbiri alındı’’ açıklamasında bulundu.  

 

Türkiye’de son yıllarda çocuk hakları konusunda büyük ilerlemeler sağlandığını söyleyen Bakan Kaya, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 

‘’Çocuk hakları, Anayasamızda güvence altına alınmış, ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bütün bu düzenlemeler, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesiyle doğrudan uyumludur. Sözleşmedeki ‘ayrımcılık yapmama yaşama ve gelişme, katılım ve çocuğun yüksek yararı’ prensipleri esas alınarak, ilgili tüm tarafların katılımı ile Ulusal Çocuk Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırlandı.’’

 
 

Sonraki Sayfa: Bakan Kaya, 18. Ulusal Çocuk Forumu'na Katıldı

Önceki Sayfa : "Sokaklarda risk altında bulunan çocukların sağlıklı ortamlarda yaşamalarını sağlamak için 111 mobil ekibimizle çalışma başlattık"