Anka Programının Refakatsiz Sığınmacı Çocuklar İçin Uyarlanma Çalıştayı İstanbul'da Başladı

7 Kasım 2018Paylaş
a-A+

Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan ve UNICEF iş birliği ile organize edilen Anka Psiko-Sosyal Çocuk Destek Programının Refakatsiz-Sığınmacı Çocuklara yönelik uyarlama çalıştayı İstanbul’da başladı.

3 gün sürecek Çalıştayda Anka Priko-Sosyal Destek Programında yer alan bileşenler masaya yatırılacak.  Programda yer alan “bireysel risk değerlendirmesi”, “destekleyici ortamın bileşenleri”, “grup çalışmaları”, “bireysel danışmanlık”, “aile çalışmaları”, “destekleyici personel için yaklaşım ilkeleri” ve “krize müdahalede kurumsal yaklaşım”  başlıklı bileşenler üzerinde çalışılarak Refakatsiz-Sığınmacı Çocuklar için yeni bir uyarlama yapılacak. 

Refakatsiz-Sığınmacı Çocuklar İçin Uyarlama

Anka Bireyselleştirilmiş Psiko-Sosyal Çocuk Destek Programı’nın Refakatsiz Sığınmacı Çocuklara yönelik uyarlanması çalıştayının ilki geçtiğimiz nisan ayında Ankara’da yapılmıştı. İstanbul’da ikincisi gerçekleştirilen çalıştayta daha önce yapılan çalışmalardan ortaya çıkan çıktılara göre hazırlanan modüller üzerinde çalışılacak. Çalıştaya kuruluşlarımızda görev yapan meslek elemanı ve idareciler ile Bakanlık Uzmanları ve akademisyenlerden oluşan 50 kişilik bir çalışma grubu katılıyor.

İhtisaslaşmış 10 Çocuk Destek Merkezi

Bilindiği gibi, ülkemize kendisinden sorumlu bir yetişkinin refakati bulunmaksızın giriş yapan refakatsiz çocuklar ile ailesinden ayrı düşmüş çocuklar Genel Müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarda bakım ve koruma altına alınıyor. Refakatsiz çocuklara hizmet vermek üzere ihtisaslaşmış 10 Çocuk Destek Merkezinde göç sürecinde veya göç sonrasında ailesinden ayrı düşmüş çocukların aile bütünlüğünün sağlanması amacıyla ailelerinin takibi ve aile birleştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.