'11 bin 760' Çocuğa Ulaştık

9 Ocak 2019Paylaş
a-A+

Genel Müdürlüğümüz, sokakta çalıştığı belirlenen çocuklara müdahale ederek bu konuda kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdi. Çocukların sokakta çalıştırılması ya da dilendirilmesinin önlenmesi için başlatılan çalışmalarla şu ana kadar, '11 bin 760' çocuğa ulaşıldı. 


130 Mobil Ekip

Kurduğumuz 130 mobil ekip tarafından 2017'nin Haziran ayından bu yana sokaklarda mendil satarak, kavşaklarda arabaların camlarını silerek sokakta risk altında çalışan, çalıştırılan çocukların korunması ve topluma kazandırılması için sürdürülen çalışmalar devam ediyor.
Bu alanda yürütülen çalışmalarla maddi imkânsızlıklar nedeniyle veya farklı sebeplerle sokaklarda çalışmaya itilen, eğitim hayatları sekteye uğrayan çocukların okullarına devam edebilmeleri için ailelere sosyal ve ekonomik destek sağlandı.
Eğitim çağını tamamlayan çocukların mesleki eğitime yönlendirilmesi, madde kullananların tedavilerinin yapılması, çocukların sokaktan çekilerek, psikososyal destek hizmetlerinden yararlandırılması yönünde çalışmalar ile ailelere yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürütüldü.
Bu kapsamda, çocukların sokakta çalıştırılmasının önlenmesi konusunda toplumsal farkındalığın ve sosyal sorumluluğun artırılması amacıyla sokakta çalıştırılan çocuklar için çalışmalar devam ediyor.
Sosyal hizmet merkezleri bünyesinde ilgili kurumlarla iş birliği içinde devam eden çalışmalarla, çocukların sokakta çalıştırılmasının engellenmesi, sokakta karşılaşabilecekleri risklerden korunmaları, eğitim hayatlarına devam etmeleri ve ailelerinin yanına dönmeleri sağlanıyor. 


230 çocuk Bakım Kuruluşlarına Alındı

Sokakta çeşitli nedenlerle risk altında bulunan çocukların korunması ve topluma kazandırılmaları amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında mobil ekipler oluşturuldu. 130 mobil ekiple sokakta çalışan ya da zorla çalıştırılan 11 bin 760 çocuğa ulaşıldı.
Aile odaklı yürütülen çalışmalarla çocuklar ve aileleri, sağlık, eğitim ve sosyal yardım gibi hizmetlerden yararlandırılıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında, 4 bin 99 çocuk hakkında eğitim, rehberlik ve danışmanlık tedbirleri alındı. Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti ya da sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığı ile 3 bin 99 çocuğun ailesine destek sağlandı, 4 bin 127 aileye rehberlik hizmeti verildi.
Çocuklarla ilgili yapılan mesleki çalışmalar sonucunda 230 çocuk bakım kuruluşlarına yerleştirildi. Bakanlığa bağlı sosyal hizmet merkezlerinde de çocukların sokakta çalışmasını önlemek amacıyla mesleki çalışmalar devam ediyor. 


Ailelere Rehberlik Yapıldı

Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olan 12 Haziran’da başlatılan, sokakta  çalıştırılan, dilendirilen  çocuklara ilişkin hizmetlerimiz bütün illerde devam ediyor. Türkiye genelindeki İl Müdürlüklerimizin 130 mobil ekiple sürdürdüğü çalışmalar neticesinde sokakta çalışan çocuklar için eğitim, rehberlik ve danışmanlık takibi yapıldı, ailelerine sosyal ve ekonomik destek hizmetleri sunuldu.  Bu çerçevede; sokakta çalışan ve ailesiyle ilişkisi az olan, evden kaçan çocuklar ailelerine teslim edilirken, ailesi olmayan çocuklarımız da kurum bakımı altına alındı.  Aileleriyle yaşarken sokakta çalıştığı tespit edilen çocuklarımıza uzman çalışanlarımızca eğitim, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilirken, ailelerine de çocuklarını sokakta çalıştırmamaları ve eğitimlerine devam ettirmeleri koşuluyla sosyal ekonomik destek yardımı yapıldı. Ailelere, çocuklarını çalıştırmaya ve dilendirmeye devam etmeleri halinde suç duyurusunda bulunularak yasal süreç başlatılacağı ve yasal sürecin takipçisi olacağımız hatırlatıldı. 


Bakanlıklarla Eşgüdümlü Çalışmalar

Sokakta Yaşayan ve/veya Çalıştırılan Çocuklara Yönelik Hizmet Modeli 2005/5 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile Bakanlığımız koordinasyonunda İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde uygulamaya konulmuştu. Model ile sokakta yaşayan/çalıştırılan çocukların, örgün veya mesleki eğitime dâhil edilmeleri ve ailelerinin yanına veya kurum bakımına yönlendirilerek, eğitimini tamamlamış ya da iş sahibi gençler olarak rehabilitasyonlarının tamamlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda, ailesi ile ilişkisi az olan, ailesi olmayan, evden atılan, evden kaçan ve günün tamamını sokakta geçirip, gereksinimlerinin tamamını veya önemli bir kısmını sokakta karşılayan çocukların temel gereksinimlerini karşılanıyor. Çocukların, fiziksel, duygusal, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları belirlenerek gerekli müdahaleleri gerçekleştiriliyor, aile ve yakın çevrelerine dönmeleri veya diğer sosyal hizmet modellerine hazır hale gelmeleri sağlanıyor.

Çocukların sokakta çalışmasını önlemek amacıyla yürütülen çalışmalar çerçevesinde İllerde İl Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin de içinde yer aldığı Sokak Çocukları Çalışma Komisyonları kuruldu.