Merkezi Koordinasyon Eğitimleri Devam Ediyor

İzmir ASP İl Müdürlüğü tarafından erken yaşta evliliklerin önlenmesine yönelik hazırlanan eylem planı uyarınca gerçekleştirilen eğitimlerin sonuncusu ilçe koordinasyon üyeleri ve uygulayıcı personele yönelik olarak düzenlendi.

2005 yılında çıkarılan 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununa göre; ilçelerde hizmet veren İlçe Koordinasyonların işlevselliğini arttırmaya yönelik çalışmalar çerçevesinde gerçekleştirilen program, Kiraz Kaymakamlığı  ve Kiraz Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Programa Kiraz ilçesi İlçe Koordinasyon üyesi; İlçe  Kaymakamı, İlçe Belediye Başkanı, Cumhuriyet Savcısı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Sağlık ve Hastane Müdürü, Çalışma ve İş Kurumu İlçe Müdürü, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü, Baro Temsilcisi, İlçe Müftüsü, Halk Eğitim Müdürü, rehber öğretmenler, din görevlileri, İlçe Sekretarya Sorumlusu ve bu kurumlara bağlı İlçe Sekretaryasının alt komisyon üyeleri katıldı.

İki gün süren Eğitime Genel Müdürlüğümüzü temsilen Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Daire Başkan Vekili Enver Çınar ve Birim Sorumlusu Mustafa Tosunoğlu katıldı. 

Bilindiği üzere 2005 yılında; değişen toplumsal şartlara bağlı olarak çocukların, duygusal, fiziksel ve/veya cinsel istismara uğramaları nedeniyle korunma altına alınmalarında artış görülmesi, ayrıca uygulama, hukuki ve benzeri düzenlemelere yeniden ihtiyaç duyulması, çocuklara ilişkin koruyucu ve önleyici sistemin geliştirilebilmesini sağlamak amacıyla 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu yürürlüğe girdi.

Bu kanunla birlikte oluşturulan yeni çocuk koruma sisteminde; alışılagelen kurumsal bakım hizmetlerinden ziyade çocuğun en temel hakkı olan aile yanında desteklenmesi ve buna yönelik koruyucu önleyici çalışmaların yapılmasına öncelik verilmeye başlandı.

Çocuk koruma hizmetlerini sunmaktan sorumlu ve işbirliği yapılacak kurumlar arasında bu koordinasyonun sağlanması için Merkezi, İl ve İlçe düzeyinde koordinasyonlar oluşturuldu. Merkezi Koordinasyonun sağlanması görevini Adalet Bakanlığı üstlenmekte iken 2011 yılında Bakanlığımızın kurulması ile birlikte bu görev Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir.
 


Sonraki Sayfa: ''Özellikle Doğu'da, Güneydoğu'da kızlarımız bu başarıyı yakalayınca ayrı bir mutluluk hissediyoruz"

Önceki Sayfa : 5. Türkiye Voleybol Şampiyonası Antalya'da Yapıldı