''Koruyucu aile modeli, evlatlarımızın, hayattaki en önemli ihtiyacı olan sevgiyi ve güveni onlara daha iyi verecektir''

 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, "Her ne kadar onlar emin ellerde olsa da aile yanında olmaları en ideal olan sistemdir. Evlatlarımızın kendi aileleri ve akrabaları yanında barınma imkanı yoksa, koruyucu aileler onlara kucak açmalıdır. Koruyucu aile modeli, evlatlarımızın, hayattaki en önemli ihtiyacı olan sevgiyi ve güveni onlara daha iyi verecektir" dedi.

Emine Erdoğan Hanımefendi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bir düzenlenen "Sosyal Hizmet Modellerinden Yararlanan Gençlerin Atama Töreni"ne katıldı.

Erdoğan, buradaki konuşmasında, bugün devletin sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerin, kurum bakımından ayrılırken sosyal bir güvenceye kavuşarak, düzenli gelire sahip olarak, hayat yolculuğuna katılacağını belirtti.

İhtiyaç duydukları süre boyunca devletin şefkat elini üzerlerinde hisseden gençlerin artık bir iş sahibi olacağını ifade eden Emine Erdoğan Hanımefendi, tıpkı kendi evlatları gibi, onların başarıları için sevineceklerini, dertleriyle dertlenmeye devam edeceklerini bildirdi.

Çocuk evinde yetişen ve dünya çapında başarıya imza atan flüt sanatçısı Merve Başoğlu'nun, akademik ve sanatsal başarısının herkesi mutlu ettiğini kaydeden Erdoğan, "Sevgi evlerimizin böylesine güzel bir misafiri olmuş, ne mutlu bize ve devletimize. Ben kendisini tekrar tebrik ediyor, ona hayat boyu başarılar diliyorum" dedi.

Emine Erdoğan Hanımefendi, atama töreniyle 2 bin 974 gencin, kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirileceğine dikkati çekti. 

Toplumun emaneti olan gençlerin çok yönlü donatılarak yine toplum hizmetine uğurlandığını anlatan Erdoğan, gençlerin her birinin bu ülkenin değerlerine sadakat içinde, topluma hizmet noktasında hayırlı birer insan olacağına inandığını vurguladı.

Emine Erdoğan Hanımefendi, devletin kimsesiz evlatları için tüm dünyaya örnek olacak bir himaye modeli geliştirdiğini, korunmaya ve bakıma muhtaç çocukların yuva sıcaklığını hissedebilecekleri sevgi evlerinde yetiştiğini kaydetti.

Koğuş tipi bakım evleri yerine aile ortamına benzer bir sistemde, çocukların temel güven duygusunu kazanarak büyüdüğünü, ailenin boşluğu tam olarak doldurulamasa da olabilecek en insani modelin uygulandığını belirten Erdoğan, uzman personelin nezaretinde çocukların hayata hazırlandıklarına, eğitim hayatlarının burada etkin şekilde takip edildiğine vurgu yaptı. 

Yurt dışına gittiğinde, sevgi evleri modelini örnek olarak gösterdiğini aktaran Emine Erdoğan Hanımefendi, Türkiye'nin bu konuda birçok ülkeye ilham verdiğini ve model olduğunu belirtti.
 

- "Pedalı çevirdiğiniz müddetçe düşmezsiniz"

Erdoğan, atanacak gençlere şöyle seslendi: 

"Bugün hayatınızın önemli bir dönüm noktasındasınız. Zorlu ve çetin bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Allah sizleri iyilikler ve güzelliklerle karşılaştırsın. Hep doğru yolda yürümeyi nasip eylesin. Bu ülkede kocaman bir aileniz olduğunu unutmayın. Sırtınızı dayayabileceğiniz güçlü bir devletiniz olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayın. Makamlar, insanlar gelip geçicidir. Ama devlet bakidir. İhtiyaç duyduğunuz her an, kapısını çalacağınız bir güven kapınız inşallah hep olacaktır. Sizler yeter ki bu ülkeyi, vatanı çok sevin ve onun yücelmesi adına çok çalışın. Hayat, bisiklet sürmeye benzetilir. Pedalı çevirdiğiniz müddetçe düşmezsiniz. Hep diri kalmak, hayatın anlamını kavrayarak yaşamak için bıkıp usanmadan çalışın. Atalarımız ne demiş, işleyen demir ışıldar. Hiçbir başarı tesadüfi değildir."

Mevlana'nın, "Daima hizmet ve gayret içinde ol. Çünkü hayatın gerçek lezzeti, hiç bezginliği olmayan bir yorgunluktadır." sözünü hatırlatan Emine Erdoğan Hanımefendi, gençlerin her birinin farklı karakterleri ve becerileri bulunduğunu anlattı.

Gençlerin bu ülkenin en önemli sermayesi olduğuna işaret eden Erdoğan, "Gelecek sizin elinizde şekillenecek. Rotanızı iyi belirleyin. Önceliklerinizi doğru tespit edin ve onlara odaklanın. Hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, ulaşmak istediğiniz sonuca hükmeden ilkeyi bulun ve onun peşinden gidin" dedi.

Türkiye'de artık tüm makam ve mevkilerin, çalışan, gayret eden herkese açık olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan Hanımefendi, bunun için gençlere kabiliyetlerini geliştirme ve kendilerini yetiştirme tavsiyesinde bulundu.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Eğitim, sürekli bir iştir. Yeni şeyler öğrenmekten hiç vazgeçmeyin. İnanıyorum ki gelecekte her biriniz önemli vazifeler alacak, ülkemizin adını daha da yücelteceksiniz. Bu aziz millete layık iyi evlatlar olacaksınız. İyiliği yaygınlaştıracak, hakikatin sözcüsü olacaksınız. Hayata zor şartlarda başlamış olabilirsiniz. Ama inşallah bu zorlukları telafi edecek bir gelecek sizlerin elinde. Şunu hiç unutmayalım, büyük değeri olan şeyler ucuza mal olmaz. Bulduğumuz şeyin değeri, ararken sarf ettiğimiz emek kadardır."
 

- "Bizlere de vazifeler düşüyor"

"Evlatlarımıza düşen sorumluluklar olduğu kadar, bizlere de vazifeler düşüyor" diyen Emine Erdoğan Hanımefendi, gençlerin yolunu açma noktasında inisiyatif alınması, daha güçlü bir Türkiye için iş birliğinin artırılması gereğini yineledi. 

Bugün bazı gençleri sevgi evlerinden uğurlarken, geride kalanların da unutulmamasının önemine değinen Erdoğan, "Her ne kadar onlar emin ellerde olsa da, bir aile yanında olmaları en ideal olan sistemdir. Evlatlarımızın kendi aileleri ve akrabaları yanında barınma imkanı yoksa, koruyucu aileler onlara kucak açmalıdır. Koruyucu aile modeli, evlatlarımızın, hayattaki en önemli ihtiyacı olan sevgiyi ve güveni onlara daha iyi verecektir" diye konuştu.

 


 

- "Yapacak çok işimiz, alınacak çok yolumuz var"

Çocukları ve gençleri, sevgi, şefkat ve eğitimle büyüyen toplumların aydınlık geleceğin müjdecisi olduğuna işaret eden Emine Erdoğan Hanımefendi, "Türkiye, çok önemli bir süreçten geçiyor. Son 14 yıldır hızlanan büyüme ivmesini artırmak, 2023’te gücünün zirvesinde bir ülke olmak için çok yönlü gelişmek durumundayız. Sadece kendi ülkemiz adına değil, dünyadaki bütün mazlum çocuklar adına da çalışmak durumundayız" ifadesini kullandı.

Afrika'ya geçen hafta yaptıkları ziyareti anımsatan Erdoğan, oradakilerin üzerinde yaşadığı toprakların binbir çeşit zenginlikle dolu olmasına rağmen yaşamın sömürgeciliğin kıskacı altında sürdüğünü kaydetti.

Emine Erdoğan Hanımefendi, "Dünyanın neresinde olursa olsun, desteğe muhtaç tüm çocukların, kadınların bizim sorumluluğumuzda olduğunu düşünüyorum. Allah bize güç versin de, şefkat elimizi tüm masumlara uzatabilelim. Yapacak çok işimiz, alınacak çok yolumuz var" değerlendirmesini yaptı. 

Konuşmasını, gençlere başarı, sağlık, mutluluk ve huzur içinde bir hayat dileyerek tamamlayan Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Çocuk Evi'nde yetişen ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde tam burslu okuyan Merve Başoğlu'na yan flüt hediye etti. Ayrıca Başoğlu, törende flüt dinletisi gerçekleştirdi.

 -“Bu yıl sonuna kadar çocuk yuvaları ve çocuk yetiştirme yurtları modellerimize son veriyoruz’’

Atama Töreninde bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ise, "Bu yıl sonuna kadar çocuk yuvaları ve çocuk yetiştirme yurtları modellerimize son veriyoruz. Bugüne kadar, yavrularımızın yaşadığı ortamları yüzde 95 oranında ev tipi bakım modeline dönüştürdük. 2017’nin sonuna kadar çocuk yetiştirme yurtlarımızı tamamen kapatmış ve dönüştürmüş olacağız" dedi. 

Bakan Kaya, "Nasıl bir anne baba çocuğunu en iyi şekilde yetiştirip devletine ve milletine hizmet etmek için görev almasını hayal ederse, bizler de bugün bu hayalin gerçekleştiğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Koruma altındaki gençlerin hayata en iyi şekilde hazırlanmaları için bütün imkanları seferber ettiklerini vurgulayan Bakan Kaya, "Devlet anne gibidir. Sizleri yetiştiren, bugünlere hazırlayan, büyük bir sabır ve özveriyle sizleri geleceğe hazırlayan vefakar bir anne" diye konuştu. 

Bakan Kaya, sürdürülen özenli çalışmalarla kurum bakımında bulunan her çocuk için bireyselleştirilmiş bakım ve korumu hizmeti sunulduğunu belirterek, çocukların aile yanında yetiştirilmesini sağlamak amacıyla "Aile Yanında Destek", "Koruyucu Aile" , "Aileye Döndürme ve Evlat Edindirme", "Sosyal Ekonomik Destek (SED)" programlarının uygulandığını anımsattı. 
 

- "41 bin 227 kişi kamuda istihdam edildi" 

Bakan Kaya, çocukların hayata hazırlanmasının en önemli ayağının istihdam süreci olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Hükümet olarak en az iki yıl süreyle sosyal ve ekonomik desteklerimizden yararlanan, koruma ve bakım altında bulunan gençlerimizi kamu kurum ve kuruluşlarımızda istihdam ediyoruz. Bugüne kadar toplam 41 bin 227 kişi kamuda istihdam edilmiştir. 2003 ve 2015 yılları arasında ise toplam 19 bin 925 kişinin kamu kurumlarında istihdamını gerçekleştirdik. Bugün atama yapacağımız kadrolar için bin 924 aday yardımcı hizmetler sınıfı, bin 50 aday ise memur unvanlı kadrolar için tercihte bulunmuştur. Merkezi yerleştirme ve kura ile toplam 2 bin 974 adayın kamu kurum ve kuruluşlarına atama işlemlerini gerçekleştireceğiz." 

İnsan için çalışmanın önemine ve alın terinin kutsallığına işaret eden Bakan Kaya, ataması yapılacak gençlere hitaben, "Görev yapacağınız her kamu kurum ve kuruluşunda 'önce insan' anlayışıyla hizmet üreteceksiniz. İnsanı sevmeden, insana hizmetkar olunmaz. Peygamber Efendimiz, 'Bir kavmin efendisi onlara hizmet edendir.' buyuruyor. Sizlerin bu sorumluluk duygusuyla milletimize hizmet edeceğinize olan inancımız tamdır" dedi. 
 

- "Seçilme yaşını 18'e düşürüyoruz" 

"Bir okulun sınıfını temizlemek de o sınıfta ders anlatmak da gurur duyulacak bir iştir. İster amir olalım ister memur, hepimizin ortak bir noktası vardır, o da aziz milletimize hizmet etmek" diyen Bakan Kaya, lafla değil ortaya konulan işlerle Türk milletinin iltifatına mazhar olmaya devam edeceklerini söyledi.

Yeni ve güçlü Türkiye'yi gençlerle birlikte inşa etmeyi sürdüreceklerini aktaran Bakan Kaya, "Biliyorsunuz, yeni anayasa teklifimizde seçilme yaşını 18'e düşürüyoruz. Gençlerimizin siyasette, yönetimde daha etkin olmasını arzu ediyoruz.  Anayasa değişikliği ile siyasette gençlerin rolünün ve ağırlığının artmasının da önü açılmış olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'nin 80 milyon nüfusuyla büyük bir aile olduğunu vurgulayan Bakan Kaya, bunun en önemli örneğinin, 15 Temmuz darbe girişiminde milletin canı pahasına darbeci teröristlere karşı dimdik durmasıyla görüldüğünü ifade etti.
 

- Çocuk yetiştirme yurtları tamamen kapanacak 

İnsana yapılan yatırımın geleceğe yatırım olduğunu vurgulayan Bakan Kaya, çocukları aile sıcaklığıyla, anne şefkatiyle hayata hazırladıklarını dile getirdi. Bakan Kaya, "Çocuklarımız için yaptığımız çalışmalarla ilgili olarak aldığımız bir kararı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yıl sonuna kadar çocuk yuvaları ve çocuk yetiştirme yurtları modellerimize son veriyoruz. Bugüne kadar yavrularımızın yaşadığı ortamları yüzde 95 oranında ev tipi bakım modeline dönüştürdük. 2017’nin sonuna kadar çocuk yetiştirme yurtlarımızı tamamen kapatmış ve dönüştürmüş olacağız" diye konuştu. 

Koruma altındaki çocuklar için önceliğin koruyucu aile modeli olduğunu, bu modelden yararlanamayan çocukların da ev tipi bakım sisteminden faydalandığını belirten Bakan Kaya, "Koruma altına alınan yavrularımız eskiden 100-200 kişi kapasiteli, koğuş anlayışıyla yapılmış yuva ve yurtlarda barındırılmaktaydı. Bu dönüşüm sayesinde, en fazla 5-6 çocuğumuzun kaldığı, sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog, çocuk gelişimcisi, öğretmen ve çocuk eğitimcisi gibi meslek personelimizin hizmet verdiği evlerimizde yavrularımızı yetiştirmekteyiz" dedi.

Bakan Kaya, konuşmasının sonunda göreve başlayacak gençlere başarı dileğinde bulunarak her zaman gençlerin yanında olacaklarını sözlerine ekledi.   

 


- "Anayasa değişikliği süreci vesayetsiz bir yapıyla milleti buluşturacak" 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da konuşmasında, "Biz büyük bir medeniyetin mensuplarıyız. Bu medeniyetin özünde sevgi, merhamet, şefkat, paylaşmak vardır. Mazlum ve mağdurun, darda, zorda olanın yanında olmak vardır. Esasında medeniyetimizin büyüklüğü buradan kaynaklanır" ifadelerini kullandı. 

Bakan Müezzinoğlu, AK Parti'nin kuruluş felsefesinin "kimsesin kimsesi olabilmek, mazlum ve mağdurun yanında olabilmek, milletin hak ve hukukunu koruyabilmek" olduğunun altına çizerek, şöyle devam etti:

"Bu siyasi anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hep mağdurların, mazlumların, darda, zorda olanların yanında oldu. Bugün özellikle burada atamasını yapacağımız 2 bin 974 gencimiz, bunun sıcak ve güçlü sahiplenmesini gördü. Engellilerimiz, hastalarımız, dezavantajlı gruplarımız gördü. Yalnız ülkemiz boyutuyla değil, dünyadaki mazlum ve mağdurlar da 'Dünya 5'ten büyüktür' cümlesiyle gördüler."  

Anayasa değişikliği sürecine yönelik değerlendirmelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu, "Anayasa değişikliği süreci ilk defa cumhurla cumhurun başkanını, vesayetsiz bir yapıyla milleti buluşturacak. Bugüne kadar ister cumhurun seçtiği başbakan isterse cumhur adına yetki kullanan cumhurbaşkanları, arada hep vesayet kurumlarının olduğu şekillenmelerle milletin karşısına geldi. İlk defa cumhuriyetin cumhuru, cumhurun da cumhurbaşkanı bundan sonraki süreçte inşallah referandumdan sonra olması gereken o sıcak ve güçlü iletişimi sağlamış olacaktır" diye konuştu. 
 

- "250 kişilik kadromuz açık kaldı" 

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de her bir yaşta, yarısı kız yarısı erkek olmak üzere bir milyon 250 bin gencin bulunduğuna dikkati çekerek bunların yaklaşık yüzde 7-8'inin asgari bazda engelli veya farklı sorunları bulunan gençlerden oluştuğunu vurguladı. Bakan Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile gençlere yönelik yeni projelerin geliştirileceğini dile getirdi. 

Kadın istihdamını desteklemek amacıyla hayata geçilecek "Büyükanne Projesi"nin imzasının yarın Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla atılacağını bildiren Bakan Müezzinoğlu, projenin çalışan anneler, büyükanneler için hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Bakan Müezzinoğlu, ataması yapılacak gençlere yeni görevlerinde başarılar dileyerek, "Esas bizim kadromuz, Devlet Personel Başkanlığı olarak onlara tanıdığımız kadro 3 bin 220'ydi. Burada yaklaşık 250 civarındaki kadroya talep alamadığımız için 250 kişilik kadromuz açık kaldı. Yine talepte bulunan gençlerimiz için inşallah önümüzdeki günlerde bu 250 kadroyu da boşta değil istihdamda değerlendirmek istiyoruz" dedi.

 


 

Atama töreninde devlet koruması altında büyüyen ve ardından kamuda istihdam edilen Sevda Akyüz de bir konuşma yaptı. Akyüz, 17 yıldır devlet memuru olarak görev yaptığını anlatarak, "Bizlere tanınan bu pozitif ayrımcılığa layık olabilmek için yapacağımız tek şey, işimize sımsıkı sarılmak, devletimiz ve milletimize sadakat ile bağlı olmak, ülkemizin refahı için çalışmaktır" diye konuştu.

 


-"Kardeşliği, annesizliği, babasızlığı orada öğreniyorsun" 

Konuşmaların ardından sosyal hizmet modellerinden yararlanan 2 bin 974 gencin kamu kurum ve kuruluşlarına atamaları gerçekleştirilirken, birçok genç işe başlayacak olmanın sevinciyle gözyaşlarını tutamadı. 

Çankırı'ya atandığını anlatan 20 yaşındaki Sultan Erdoğan, duygularını, "Çok heyecanlıyım, elim ayağım titriyor" sözleri ile dile getirdi. 

Atamasının Kırıkkale'ye yapıldığını aktaran 22 yaşındaki Mahmut Geleş, "Devlet memurluğunu çok istiyordum. Bütün arkadaşlarımı tebrik ederim. Çok mutluyum" dedi. 

21 yaşındaki Volkan Yücel de Nevşehir'e atandığını ve çok mutlu olduğunu belirterek 7 yaşında yurda verildiğini ve 18 yaşına kadar yurtta kaldığını anlattı. 

Devlet koruması altında büyüyen çocuklara bir çağrıda bulunan Yücel, "Annesiz, babasız büyümek gerçekten zor ama şu var ki yurt imkanları şimdi daha iyi. O yüzden hiç şüpheye kapılmasınlar. Gerçekten kardeşliği orada öğreniyorsun, annesizliği, babasızlığı orada öğreniyorsun. Hayata daha sıkı tutunmayı iyi biliyorsun. O yüzden de sabretmeleri ve sıkıca hayata tutunmalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu. Sonraki Sayfa: Bakanımız Kaya'dan "koruyucu aile olun" çağrısı

Önceki Sayfa : "Koğuş Tipi" Yetiştirme Yurtları Tarih Oluyor